تبلیغات
ıllııllı بالیگا ıllııllı
» پدیده کرونادرخطوط انتقال نیرو- مسیریابی خطوط انتقال نیرو-تلفات الکتریکی در خطوط نیرو ( جمعه 5 دی 1393 )
» انتخاب برج و محاسبات بارگذاری خطوط انتقال ( جمعه 5 دی 1393 )
» کاربرد ادوات FACTS در بهبود كیفیت توان دکتر جورابیان ( جمعه 5 دی 1393 )
» بهبود پایداری گذرا توسط ادوات FACTS دکتر جورابیان ( جمعه 5 دی 1393 )
» دانلود رایگان مقالات ieee حفاظت از مرز خط انتقال با استفاده از تبدیل موجیک و شبکه عصبی ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee برآورد بهینه پارامترهای آنلاین خط انتقال برای برنامه های کاربردی رله ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee تخمین فازور بادر نظر گرفتن آفست DC و اشباع CT ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee تشخیص خطاهای متقارن توسط رله دیستانس در زمان نوسانات برق ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee در زمینه رله و حفاظت الكتریكی Characterizing Dynamic Behavior of PMUs Usin ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee در زمینه رله و حفاظت الكتریكی ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت سوم ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت دوم ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت اول ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان فیلمهای کوتاه آموزشDigSILENT ( سه شنبه 12 دی 1391 )
» کاربردی, نرم افزار کاربردی, نرم افزار کاربردی جدید, دانلود رایگان نرم افزار کاربردی, برنامه کاربردی, ( یکشنبه 19 آذر 1391 )

موتور استارترها  همانطوری كه می دانید ، راه اندازی موتورهای القایی در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به خصوص این كه امروزه استفاده از راه اندازهای الكترونیكی مانند راه اندازهای نرم - كنترلر های سرعت بسیار مرسوم شده است و لازم است علاقه مندان و كارشناسان این رشته روشهای كنترل و راه اندازی موتورها را به شیوه های كلاسیك به دیده فراموشی بسپارند و به فراگیری روشهای بروز بپردازند.

یكی از روشهای راه اندازی موتورهای القایی راه اندازهای نرم می باشد كه از طریق آنها موتور ها از طریق كنترل ولتاژ-فركانس در یك زمان مشخص بتدریج از سرعت صفر به سرعت نامی می رسند كه این روش امروزه كاملا جا افتاده است.

راه اندازهای نرم تنها در هنگام راه اندازی بكار می روند و معمولا پس از راه اندازی توسط یك كنتاكتور بای پس از مدار خارج می گردند. این راه اندازها می توانند به سیستم از كار اندازی نرم نیز مجهز باشند كه كاربرد های ویژه ای دارد. ضمن این كه عموما این نوع راه اندازها به ترمز الكترونیكی از طریق تزریق جریان مستقیم نیز مجهز می باشند.

سازندگان این نوع راه اندازها معمولا حفاظت های مورد نیاز برای موتور را نیز در راه اندازها تعبیه می كنند كه از این طریق حجم راه انداز محدود می گردد. ضمن این كه با استفاده از این گونه راه اندازها نیاز به در نظر گرفتن كنتاكتور اصلی نیست . حفاظت هایی كه معمولا در راه اندازهای نرم پیش بینی می گردد بشرح زیر است :

- حفاظت در مقابل اضافه بار

- حفاظت در مقابل توالی معكوس فازها و دو فاز شدن

- حفاظت در مقابل افزایش حرارت سیم پیچ های موتور كه از طریق سنسورهای حرارتی انجام می گردد.

- حفاظت در مقابل كاهش ولتاژ

و موارد دیگر كه بسته به سازنده راه انداز می تواند تغییر كند.

نكته مهم اینجاست كه هنگام بسته شدن كنتاكتور بای پس حفاظت های تعبیه شده در راه انداز همچنان فعال می باشد چون مسیر بای پس تنها تایرستورها را بای پس می كند.

جهت بستن كنتاكتور بای پس بعد از راه اندازی موتور عموما از یك كنتاكت راه انداز استفاده می گردد كه بعد از رمپ راه اندازی به صورت خودكار فعال می گردد. لازم به ذكر است كه برخی از راه اندازهای نرم دارای سیستم بای پس داخلی هستند كه دیگر نیاز به در نظر گرفتن كنتاكتور بای پس نیست.

با توجه به این كه تایرستورهای بكار رفته در راه اندازهای نرم حرارت تولید می كنند اینطور استنباط می گردد كه در تابلوهای دارای راه اندازهای نرم لازم است از فن استفاده گردد. ولی با توجه به كار راه انداز تنها در مرحله استارت ، حرارت تولید شده تنها به مرحله راه اندازی محدود می گردد و بنابر این در راه اندازهای دارای سیستم بای پس تنها تعبیه شكاف های عبور هوا متناسب با درجه حفاظتی تابلو  توصیه می گردد. ضمن این كه این گونه راه اندازها عموما مجهز به هیت سینك و فن هستند.

اكثر راه اندازهای نرم مجهز به پورت های اطلاعاتی مانند مودباس- پروفی باس و ....  جهت تبادل اطلاعات می باشند كه از این طریق می توان از كلیه اطلاعات داخل راه انداز مطلع گردید به این طریق كنترل این راه انداز ها توسط سیستم هایی مانند DCS بسیار ساده می باشد.

-  یك هند بوك مفید در مورد راه اندازهای نرم كه مطالعه آن را به كلیه علاقه مندان توصیه می كنم.

Soft Starters Hand Book


  نوشته شده توسط امین
ادامه مطلب...