تبلیغات
ıllııllı بالیگا ıllııllı
» پدیده کرونادرخطوط انتقال نیرو- مسیریابی خطوط انتقال نیرو-تلفات الکتریکی در خطوط نیرو ( جمعه 5 دی 1393 )
» انتخاب برج و محاسبات بارگذاری خطوط انتقال ( جمعه 5 دی 1393 )
» کاربرد ادوات FACTS در بهبود كیفیت توان دکتر جورابیان ( جمعه 5 دی 1393 )
» بهبود پایداری گذرا توسط ادوات FACTS دکتر جورابیان ( جمعه 5 دی 1393 )
» دانلود رایگان مقالات ieee حفاظت از مرز خط انتقال با استفاده از تبدیل موجیک و شبکه عصبی ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee برآورد بهینه پارامترهای آنلاین خط انتقال برای برنامه های کاربردی رله ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee تخمین فازور بادر نظر گرفتن آفست DC و اشباع CT ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee تشخیص خطاهای متقارن توسط رله دیستانس در زمان نوسانات برق ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee در زمینه رله و حفاظت الكتریكی Characterizing Dynamic Behavior of PMUs Usin ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee در زمینه رله و حفاظت الكتریكی ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت سوم ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت دوم ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت اول ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان فیلمهای کوتاه آموزشDigSILENT ( سه شنبه 12 دی 1391 )
» کاربردی, نرم افزار کاربردی, نرم افزار کاربردی جدید, دانلود رایگان نرم افزار کاربردی, برنامه کاربردی, ( یکشنبه 19 آذر 1391 )

آشنایی با مولدهای مقیاس کوچک و سیستم های تولید همزمان برق ، حرارت و سرما (DG , CHP ,CCHP )


تولید انرژی الکتریکی و استفاده از آن از دیرباز مطرح بوده و جوامع بشری بر حسب نیاز و امکانات خود از ذخائر خدادادی استفاده نموده اند. آنچه مسلم است انرژی رایگان تولید نمی گرددو برای تولید و تبدیل آن از حالتی به حالت دیگر باید زیرساخت های لازم را فراهم نمود و هزینه هایی را متحمل گردید. وضعیت تولید و مصرف انرژی در جهان از یک طرف و وضعیت آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی در اطراف کره خاکی در یکی دو دهه گذشته از طرف دیگر سبب شده تا تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و استفاده از نیروگاه های تولید پراکنده (D.G )  Distributed Generationبا راندمان بالا بطور جدی و فزاینده مطرح گردد، بخصوص که افزایش راندمان و طرح تولید برق در محل مصرف و کاهش تلفات انرژی بخاطر انتقال ، طرح تولید برق در محل مصرف را بیش از بیش توجیه پذیر ساخته است . امروزه لزوم سرمایه گذاری در امر توسعه بخش عرضه انرژی و کاهش تلفات در شبکه توزیع و انتقال انرژی از دغدغه های عمده کشور محسوب می شود که توسعه تولید پراکنده در صنایع ، پالایشگاهها ، شهرک های صنعتی و مسکونی می توالند از جمله روش های رفع این نگرانی ها باشد.رشد سریع تکنولوزی با راندمان بالا از یکطرف و وجود آلودگی هوا و محیط زیست ناشی از مصرف سوخت های فسیلی در تکنولوژی هایی که راندمان پایین و آلودگی زیادی تولید می کنند از طرف دیگر سبب شده تا جهان به مولدهای تولید پراکنده برق و حرارت توجه بیشتری داشته باشد.


مولد مقیاس کوچک چیست ؟

 مولد مقیاس کوچک (SSG) Small Scale Generator به مجموعه ای از دستگاه ها یا تاسیسات تولید برق گفته می شود که بهره برداری از آن به صورت متصل به شبکه توزیع برق سراسری کشور امکان پذیر بوده بطوری که ظرفیت عملی تولید آن در محل اتصال به شبکه توزیع از ۲۵ مگاوات بیشتر نباشد . توجه به این نکته ضروری است که دیزل ژنراتورهای موجود در کارخانجات و صنایع مختلف به دلیل مباحث فنی ، امکان اتصال به شبکه برق سراسری و تولید مستمر سالانه برق را ندارند و در واقع به عنوان ژنراتورهای برق اضطراری از آنها استفاده می شود . در حالی که مولدهای برق مقیاس کوچک امکان تولید بی وقفه برق در طی سال را دارند و در واقع مولد برق دائم کار گاز سوز با توان بسیار بالا و گارانتی بیش از ۸۰ هزار ساعت می باشند. پیشرفت فناوری مولدهای مقیاس کوچک گازسوز ، سازگاری با استاندارد های زیست محیطی و امکان استفاده از این مولد ها در محیط های مختلف ( اعم از صنعتی ، مسکونی و تجاری ) و هم چنین بهره گیری از فناوری پیشرفته مواد و وضعیت ساده کنترل در این مولدها ، شرایطی را فراهم کرده که هزینه تولید برق توسط SSG به ویژه در صورت بازیافت حرارتی تولید همزمان برق و حرارت ( Combined Heat and Power) در اغلب موارد کمتر از روش های متداول برق و حرارت باشد. به مولدهای مقیاس کوچک که حرارت آن مستقیماً ( همچون استفاده از دود و هوای خروجی در گلخانه یا کوره ) مورد استفاده قرار بگیرد یا برای تولید آب گرم ، بخار و یا سرمای مورد نیاز بازیافت شود مولدهای تولید همزمان برق و حرارت و سرما (CCHP & CHP) می گویند که افزایش راندمان مولد و بهره وری بالای اقتصادی و حفاظت از محیط زیست را در پی خواهد داشت.

انواع تکنولوژیهای مولد مقیاس کوچک به شرح ذیل می باشد :

 - موتورهای گازسوز رفت و برگشتی Gas Reciprocating Engines

 - توربین های گازی/بخاری كوچك Mini Steam/Gas Turbine

-  میكرو توربین  Micro Turbine

- توربین های بادی  Micro Wind power

- مولدهای آبی كوچك  Micro Hydro

- سلول خورشیدی Photovoltaic

- پیل سوختی  Fuel Cell

در روش تولید پراکنده ، بجای تولید متمرکز و توزیع ، از نیروگاه های کوچک که در نزدیکی و یا در مجاورت محل مصرف تاسیس می شوند استفاده می شود لذا  از میزان تلفات انرژی برق در نیروگاه های بزرگ شامل ۴% مصرف داخلی نیروگاه ها ، ۴.۵% تلفات شبکه های انتقال و ۱۷.۵ % تلفات شبکه توزیع که در روش تولید و انتقال و توزیع سنتی هدر می رفت جلوگیری می نماید .

CHP و CCHP چیست ؟

ر روش تولید پراکنده ، به علت نزدیکی به محل مصرف ، امکان تولید حرارت همزمان با برق فراهم است. معمولاً تولید همزمان (  DG) به تولید همزمان برق و حرارت (CHP) تبدیل می شود.تولید همزمان برق و حرارت یا CHP نیز عبارت از تولید همزمان چند نوع انرژی قابل استفاده ( معمولاً میکانیکی و گرمایی) در یک سیستم واحد و یکپارچه .

در تکنولوژی CHP بصورت همزمان حرارت قابل استفاده و انرژی الکتریکی در پروسه ای واحد و با بازدهی بالا تولید می شود. در حالی که در روشهای معمول ۶۰ درصد انرژی تولید شده به شکل بخار بر فراز برج خنک کننده هدر می رود ، در سیستم CHP این حرارت همزمان با پروسه تولید انرژی الکتریکی جذب شده و مورد استفاده قرار می گیرد و این امر باعث افزایش بازدهی سیستم تا ۸۰ درصد در محل استفاده می گردد.

محرک های اولیه مطرح نیز در انواع توربین گاز ، موتورهای احتراقی ، میکروتوربین ها ، پیل سوختی و موتور استرلینگ دسته بندی می شوند.

یك سیستم CHP از اجزای مختلفی تشكیل شده است : مولد قدرت اولیه (Prime mover)، مبدلهای حرارتی بازیافت گرما ، ژنراتور ، لوله ها و اتصالات و سایر تجهیزات جانبی از قبیل پمپها، عایق بندی ها و .... همچنین در سیستم هایی كه از گرمای بازیافت شده جهت مصارف سرمایشی، از یك چیلر تراكمی یا جذبی نیز در كنار سایر تجهیزات استفاده می شود. در شكل زیر شماتیك یك سیستم تولید همزمان توربین گاز كه برای مصارف سرمایشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد نشان داده شده است. به این قبیل سیستم ها كه به طور همزمان برق، گرما و سرما تولید می شود ، اصطلاحاً Trigeneration یا CCHP گفته می شود.

مزایای تولید همزمان برق و حرارت در محل مصرف عبارتند از  : افزایش بازده سوخت دریافتی به برق تحویلی از كمتر از ۳۰ درصد به ۸۰ تا ۹۵ درصد امكان حضور طیف گسترده بخش خصوصی بدلیل سهولت تامین مالی حذف تلفات توان پیك توسعه پدافند غیرعامل كاهش نیاز به احداث ظرفیت های جدید انتقال و توزیع كاهش پرباری شبكه (congestion) تملك كمتر زمین برای توسعه شبكه و كاهش تبعات مالی، اجتماعی و زیست محیطی افزایش پایداری و امنیت فنی سیستم قدرت در روش متمركز، افزایش ۳۰ درصدی بار پیك نسبت به متوسط بار شبكه، تلفات انتقال و توزیع را جبران می­سازد در حالی كه در روش تولید همزمان در محل مصرف این تلفات نزدیك به صفر است.
   
  نمونه های کاربردی اجرا شده در سطح کشور :
    مولد یک مگاواتی واقع در نیروگاه طرشت از نوع CHP  ( دریافت حرارت بازیافتی جهت گرم کردن آب استخر )


برچسب ها : آشنایی با مولدهای مقیاس کوچک و سیستم های تولید همزمان برق , حرارت و سرما (DG , CHP , CCHP ) ,


ادامه مطلب...