تبلیغات
ıllııllı بالیگا ıllııllı
» پدیده کرونادرخطوط انتقال نیرو- مسیریابی خطوط انتقال نیرو-تلفات الکتریکی در خطوط نیرو ( جمعه 5 دی 1393 )
» انتخاب برج و محاسبات بارگذاری خطوط انتقال ( جمعه 5 دی 1393 )
» کاربرد ادوات FACTS در بهبود كیفیت توان دکتر جورابیان ( جمعه 5 دی 1393 )
» بهبود پایداری گذرا توسط ادوات FACTS دکتر جورابیان ( جمعه 5 دی 1393 )
» دانلود رایگان مقالات ieee حفاظت از مرز خط انتقال با استفاده از تبدیل موجیک و شبکه عصبی ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee برآورد بهینه پارامترهای آنلاین خط انتقال برای برنامه های کاربردی رله ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee تخمین فازور بادر نظر گرفتن آفست DC و اشباع CT ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee تشخیص خطاهای متقارن توسط رله دیستانس در زمان نوسانات برق ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee در زمینه رله و حفاظت الكتریكی Characterizing Dynamic Behavior of PMUs Usin ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان مقاله ieee در زمینه رله و حفاظت الكتریكی ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت سوم ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت دوم ( جمعه 22 دی 1391 )
» رله گذاری حفاظتی سیستم‌های تولید توان در مقابل موتوری شدن قسمت اول ( جمعه 22 دی 1391 )
» دانلود رایگان فیلمهای کوتاه آموزشDigSILENT ( سه شنبه 12 دی 1391 )
» کاربردی, نرم افزار کاربردی, نرم افزار کاربردی جدید, دانلود رایگان نرم افزار کاربردی, برنامه کاربردی, ( یکشنبه 19 آذر 1391 )

آموزش نرم افزار PART 2 --DIGSILENTتوجه : برای جلوگیری از بروز مشكلات غیر قابل پیش بینی، سعی كنید به ترتیب مراحل زیر پیش بروید.   

1- ژنراتور سنكرون

با انتخاب گزینه New Project Type از قسمت Type در تب Basic Data ، و OK کردن پنجره ورود اطلاعات، كلیه پارامترهای Type ژنراتور به صورت پیش فرض در نظر گرفته خواهند شد. لذا ولتاژ نامی خروجی آن 6KV  و توان نامی ظاهری برابر 1 مگاولت آمپر خواهند بود. 

2- شین مربوط به ژنزراتور

كافی است ولتاژ نامی آن را 6KV تنظیم كنیم و OK راکلیک کنیم.

 

3- ترانس دو سیم پیچه افزاینده

 پس از انتخاب New Project Type ولتاژ نامی طرف فشار ضعیف آن را 6KV و طرف فشار قوی آن را 230KV تنظیم كنید و پس از تأیید تغییرات صورت گرفته بر روی Type المان پنجره Edit را Ok كنید. در این حالت احتمالا" پیغامی ملاحظه خواهید نمود كه مفهوم آن این است كه ولتاژ سیم‌پیچ سمت فشارقوی ترانس از ولتاژ شین مربوط به آن بزرگتر است. این حالت به این دلیل رخ داده است كه ترانس مورد استفاده ما برعكس معمول به طور افزاینده به كار رفته است. برای رفع این مشكل دكمه "Flip Connection" را از پنجره اصلی Edit فشار دهید. با این كار جای سیم‌پیچ فشار ضعیف و فشار قوی ترانس عوض می‌شود. سیم‌پیچ فشار ضعیف به شین ژنراتور و سیم‌پیچ فشار قوی به شین مربوط به شبكه متصل خواهند شد. حال می توانید پنجره Edir را Ok كنید.     

4- سایر شین های شبكه دارای سطح ولتاژ 230KV می باشند

ولتاژ نامی بقیه شینها به‌جز شین متصل به بار را، 230KV تنظیم نمائید.

5- خطوط شبكه

برای تنظیم پارامترهای خطوط از گزینه  New Project Typeزیرشاخه Line Type را برگزینید و در این حالت ولتاژ نامی آن را 230KV تنظیم نمائید.

همچنین نوع خط را از تب Basic Data و درقسمت Cable/OHL ازحالت Cable به Over head line تغییر دهید.

برای سایر خطوط شبكه می توانید با استفاده از گزینه Select Project Type ، Type مورد نظر را همان Type جدید تعریف شده در حالت قبل برگزینید.

6- ترانس دو سیم پیچه كاهنده

مشابه ترانس افزاینده عمل كنید. فقط ولتاژ طرف فشار قوی آن را 230KV و ولتاژ سمت فشار ضعیف آن را 63KV قرار دهید.

7- شین  سمت فشار ضعیف ترانس كاهنده

ولتاژ این شین را 63KV تنظیم نمائید.

8- بارهای سیستم

برای بارهایی كه دارای سطح ولتاژ 230KV می باشند، پس از انتخاب گزینه New Project Type و انتخاب General Load Type بدون ایجاد هرگونه تغییری، پنجره را OK کنید و به تب Load Flow از پنجره Edit اصلی بازگردید و در قسمت Total Active Power Load و Total Reactive Power Load توان اکتیو را 5 مگاوات و توان راکتیو را 5/0 مگاوار انتخاب کنید. برای بار مربوط به سمت 63KV ترانس پس از انتخاب Type توان اكتیو و راكتیو مصرفی را 2مگاوات و 2/0 مگاوار تنظیم كنید.

حال با توجه به اینكه ژنراتور می بایست توان مصرفی شبكه را تأمین كند، می بایست آن را به صورت Slack تعریف كنیم. جهت انجام این كار به تب Load Flow از پنجره Edit اصلی ژنراتور رفته و Refrence Machine را تیك زده، همچنین در قسمت Mode Of Local Voltage Controler گزینه Voltage را برگزینید. در این حالت ژنراتور تبدیل به ژنراتور Slack خواهد شد. حال می‌توانید با OK کردن این تنظیمات را تأئید كنید.

آیکنهای مختلف نوار ابزار اصلی به شرح زیر هستند :

با فشردن این دكمه یك Data Manager جدید باز خواهدشد. شكل (2-3) نمایشی ازآن را نشان می دهد. یك Data Manager به كاربر امكان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در Data base را خواهد داد. در فصل قبل و هنگامی كه اولین بار با كاربر  Administratorوارد نرم افزار می شدیم دیدیم كه DIgSILENTشروع به ساختن یك Data base جدید نمود. همانطور كه از نام Data base پیداست مكان و پایگاهی برای دسترسی داده ها می باشد كه متشكل از چندین پوشه به صورت زیر خواهد بود :

- پوشه Library : این پوشه متشكل از یك سری از انواع المانهای از قبل طراحی شده نظیر انواع كابلها موتورها، رله ها، ترانسها و ... است كه برخی از آنها مدلهای استاندارد توسط مؤسسه های مختلف نظیر IEC و .. می باشند. این مجموعه توسط نرم افزار در اختیار كاربر می باشد كه می تواند بر اساس آنها المانهای شبكه انتخاب نماید، كاربرد این مدلها را در جای خود توضیح خواهیم داد.

2- پوشه System : این پوشه مربوط به تنظیمات نرم افزار است كه فعلا" با آن كاری نخواهیم داشت.

3- پوشه های مختلف مربوط به كاربرهای نرم افزار : شامل دو كاربر پیش نشان فرض Demo , Administrator و سایر كاربرهای جدید تعریف شده توسط Administrator خواهد بود.

درون پوشه هر كاربر می تواند، پوشه های دیگری ایجاد شود كه خود شامل "Project" های تعریف شده توسط آن كاربر خواهند بود.

 

هر "Project" دارای ساختار و اطلاعات زیر می باشد :

1-Grid : درون هر پوشه Grid اطلاعات كلیه المانهای به كار رفته در شبكه قدرت تحت مطالعه، ذخیره و نمایش داده می شود. و از این پوشه نیز می توان مشخصات و اطلاعات عناصر شبكه را مشاهده و اصلاح نمود.

2- Studycase : مفهوم Studycase در فصل پنجم شرح داده خواهد شد.

3- Library : هر "Project" دارای یك كتابخانه مخصوص به خود خواهند بود. درون كتابخانه انواع (Type) المانهای جدید تعریف شده توسط كاربر در پروژه نگهداری می شوند. در این مورد نیز در فصل سوم توضیحاتی ارائه خواهد شد.

4- Changed Setting : این پوشه شامل تنظیماتی است كه برروی نرم افزار و برای این "Project" انجام داده ایم.

همانگونه كه ملاحظه نمودید از طریق یك  Data Managerمی توان به اطلاعات موجود در Data base دسترسی داشت. شایان ذكر است كه در این پنجره قابلیت جابجائی پوشه و یا "Project" را از جایی به جای دیگر و یا Copy & Paste آنها وجود خواهد داشت. 

Edit Relevant Objects For Calculation

به وسیله این دكمه كاربر می تواند كلیه المانهای موجود در یك "Project" را به طور جداگانه مشاهده و در صورت لزوم اصلاح و تغییر دهد. در فصل آتی با كاربرد این دكمه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

    Date/Time Of Calculation Case                    

با فشاردادن این دكمه كاربر قادر خواهد بود تاریخ و ساعت انجام محاسبات را تنظیم كند.

 

Edit Trigger

برخی از المانهای سیستم می توانند دارای مشخصات تغییر زمان باشند. به عنوان مثال یك بار شبكه می تواند از منحنی باری تبعیت كند كه این منحنی بار برای ساعات روز و یا روزهای مختلف هفته متفاوت باشد. با فشردن دكمه فوق زمان فعال شدن كلیه پارامترهای المانهای سیستم با زمان تنظیم شده در قسمت Data/Time Of Calculation Case تطبیق داده خواهد شد.

 

Calculat Load - Flow

با فشردن این دكمه پنجره ای باز خواهد شد كه در آن تنظیمات مربوط به محاسبات پخش بار صورت می گیرد. در نهایت پس از انجام تنظیمات محاسبات پخش بار انجام خواهد شد. در فصل آتی در این مورد بیشتر توضیح داده می شود.

 

Calculat Optimal - Power Flow

جهت انجام محاسبات پخش بار بهینه از طریق این دكمه اقدام خواهیم نمود.

 

Calculat Short Circuit

با فشردن این دكمه محاسبات اتصال كوتاه برای انواع خطها قابل انجام خواهد بود.

 

Edit Short Circuit

با فشردن این دكمه پنجره ای باز خواهد شد كه در آن كاربر قادر خواهد بود، انواع خطاها  ازجمله اتصال كوتاه برروی خطوط، باس ها و ... تعریف نموده و محاسبات اتصال كوتاه را برای خطاهای همزمان فوق انجام دهد.

لازم به ذكر است كه موارد فوق در مورد محاسبات اتصال كوتاه با فعال بودن گزینه "Mutliple Faults" انجام خواهد شد.


 

Execute DPL Skripts

قبل از اینكه به بررسی عملكرد این دكمه بپردازیم با DPL[1] آشنا می شویم. DPL زبان برنامه نویسی مورد استفاده در نرم افزار DigSILENT می باشد. كه به كاربران قابلیت بالائی در جهت انجام مطالعات مختلف برروی سیستم های قدرت خواهد داد. در این راستا چندین DPL جهت انجام مطالعات مشخص بر روی شبكه در Library اصلی گنجانده شده است كه برای اجرای آنها می توان از دكمه فوق استفاده نمود.

در آینده با DPL بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

Output Calculation Analysis

این دكمه هنگامی فعال می شود كه محاسبات توسط نرم افزار انجام شده باشد. از این دکمه برای تعیین فرمت خروجی مورد نیاز, با توجه به نوع محاسبات صورت گرفته, استفاده می‌شود. كه در مورد آن نیز در فصل آتی توضیح كافی داده خواهد شد.

 

Documentation Of Device Data

این دكمه جهت گزارش گیری از نرم افزار در مورد مشخصات تجهیزات به كاربرده در شبكه مورد مطالعه استفاده می گردد و به كاربر امكان می دهد تا پارامترهای داده شده را وارسی نماید.

 

Comparing Of Results On/Off

كاربرد این دكمه را با یک مثال شرح می دهیم: فرض كنید مشغول انجام مطالعات باز آرائی بر روی شبكه توزیع جهت كاهش تلفات شبكه می باشید. با هر تغییر در آرایش شبكه و انجام مطالعات پخش بار نیاز دارید كه این حالت را با حالات قبلی مقایسه نمائید. این ابزار این قابلیت را به شما خواهد داد كه بتوانید به راحتی نتایج دو یا چند مورد آنالیز صورت گرفته برروی سیستم مورد مطالعه را با یكدیگر مقایسه كنید.

 

 Edit Comparing Of Results

این دكمه به منظور تعیین و مشخص نمودن دو موردی كه قصد مقایسه نتایج آنها با یكدیگر را داریم به كاربرده می شود و همچنین می توان با استفاده از آن جهت مقایسه نتایج رنگ بندی های مختلف را ایجاد نمود.

 

 Update Data base

این دكمه هنگامی كه استفاده می شود كه می خواهیم پارامترهای شبكه قدرت تحت مطالعه با توجه به نتایج محاسبات انجام شده تغییر و حفظ گردند.

 

Break

این دكمه به كاربر امكان قطع كردن فرآیند محاسبات را خواهد داد.

 

 Reset Calculation

این دكمه هنگامی فعال می شود كه یك نوع محاسبات بر روی شبكه قدرت انجام شده باشد. برای Reset كردن محاسبات و بازگشت به حالت اولیه به كاربرده می شود.

 

User Setting

به كاربر امكان می دهد تا تنظیمات دلخواه خود را برروی نرم افزار انجام دهد.

 

 Maximize Graphic Window

با فشردن این دكمه پنجره گرافیك بزرگ خواهد شد و فشردن مجدد آن پنجره را به حالت اولیه باز خواهد گرداند.

 

 Maximize Output Window

این دكمه جهت بزرگ كردن پنجره خروجی مورد استفاده قرار می گیرید.

Select Tool Bar

این دكمه به كاربر امكان انتخاب نوع محاسبات خاصی از بین موارد پایداری[2]، قابلیت اطمینان[3]، هارمونیكی[4]، جایابی بهینه خازن[5] و در نهایت انتقال اطلاعات[6] را خواهد داد.

نوار ابزار اصلی كه با توجه به فعال شدن یك "Project" برخی از نماهای آن كه در حالت قبل غیرفعال بودند، فعال گشتهاند و این نوار ابزار به كاربر امكان دسترسی سریع به فرمانهای اصلی به كاربرده شده در نرم افزار را خواهد داد.

 

ج) نوار ابزار فرعی

كه شامل دكمه هائی است كه به نحوی با پنجره گرافیكی سروكار دارند. موارد فوق حسب مورد و كاربر آن در جای خود توضیح داده خواهد شد.

 

د) جعبه ابزار ترسیم(Drawing Tool Bar )

این مجموعه شامل مدلهای مختلفی از اجزاء به كاربرده در شبكه های قدرت است. با بردن موس برروی هریك از این اجزاء توضیحی كوتاه در مورد آن ملاحظه خواهید نمود. در مورد این نوار ابزار در فصل آتی توضیحات بیشتری خواهید دید.

 

ه)پنجره خروجی(Output Window)

در این پنجره علاوه بر پیغام هایی كه نرم افزار به كاربر می دهد، نتایج محاسبات نیز نمایش داده می شود. در این پنجره دكمه هایی نیز گنجانده شده اند كه به وسیله آن می توان خروجی و نتایج محاسبات را ذخیره و یا چاپ نمود.

برچسب ها : آموزش نرم افزار PART 2 --DIGSILENT ,


ادامه مطلب...